Start arrow Konkursy arrow Konkursy arrow Konkurs Ortograficzny - wyniki
niedziela, 23 wrzesień 2018

Konkurs Ortograficzny - wyniki
Autorem jest: Beata Moćko

22 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole V Wojewódzki Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjów. Gościliśmy 45 uczniów, którzy w dyktandzie autorstwa dr Iwony Perużyńskiej zmagali się z zawiłościami polskiej pisowni. Tekst odczytała p. Bożena Żuk - dyrektor ODN w Słupsku.

Laureatami konkursu zostali:

• Anna Bagińska ze Społecznego Gimnazjum UTO w Ustce - I miejsce
  • Zuzanna Brozis ze Społecznego Gimnazjum STO w Słupsku - II miejsce
  • Mariusz Roguski z Gimnazjum nr 3 w Słupsku - III miejsce
  • Olga Kowalska z Gimnazjum nr 3 w Słupsku - IV miejsce
  • Adriana Michalczyk z Gimnazjum nr 1 w Damnicy - V miejsce

Gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do ortograficznych potyczek w przyszłym roku.

Poniżej w "Czytaj całość..." zamieszczamy tekst dyktanda.

Dyktando na 5-lecie/pięciolecie

W kwietniu 2011 r. ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów wzięła udział w I Miejskim Konkursie Ortograficznym dla Gimnazjum. Młodzież mierzyła się wtedy z niełatwymi zasadami pisowni polskiej i nierzadko schodziła na manowce błędów. Nie jeden, ale kilku uczestników konkursu, zastanawiając się nad tym, jak poprawnie napisać wyraz, kreśliło wymyślne esy-floresy na kartkach. Jedni chyżo zapisywali słowa, inni –/, wyważeni –/, rozstrzygali w myślach różne warianty. Po ponadpółtoragodzinnym oczekiwaniu, w czasie którego trwało sprawdzanie tekstów, uczniowie usłyszeli werdykt. Nie było pracy napisanej bezbłędnie, ale znaczyło to, że ortografii trzeba się ciągle uczyć.

Dzisiaj konkurs ma inną rangę,/ – jest wojewódzki. Przed tegoroczną edycją jego organizatorka, niejaka Honorata Rzepa-Litera, powiedziała: -€“ Moja droga, wymyśl dla naszych mistrzów coś wystrzałowego. Niech w tekście nie będzie tylko mżawki trudności, niech będzie prawdziwe oberwanie chmury! Skończyło się przyjemne rozprężenie, należało wziąć się do pracy. Ale wszechogarniająca niemoc już mnie dopadła. Za pewne można uważać, że sięgnięcie do publikacji ortograficznej da rozwiązanie i dyktando powstanie raz-dwa. Szybko zajrzałam do bestsellerowego „Wielkiego słownika ortograficznego z zasadami pisowni i interpunkcji”. A nuż coś wpadnie w oko i uda się szybko stworzyć tekst z wszechobecnymi pułapkami. Ale nie może to być kolaż przypadkowych słów, ponieważ zabrzmi przerażająco. Łatwo jest przeholować. Trzeba jednak podążać za pomysłem, a efekt będzie porażający./! Chuchnęłam na ręce i ochoczo zabrałam się do pisania. Powstała opowiastka o humorzastym Krzysiu, który bardzo chciał uprawiać chód sportowy, ale nie umiał się dopasować do harmonogramu treningów. Zżymał się też na zaproponowaną dietę i bezustannie pochłaniał hamburgery, racuchy i chałki z dżemem.
- Chłopcze - mówił trener - weźże się do pracy! Ćwicz z hula-hop, wskocz na bieżnię, trenuj na orbitreku, bo niezadługo zawody. Nie poprawisz kondycji, będąc aktywnym jedynie na Fejsie! – dodał półdrwiąco. Czy naprawdę chcesz uchodzić za pseudosportowca?

Honorata, usłyszawszy tekst, nie miała zastrzeżeń. Zadowolona huśtała nogą i oceniła, że dyktando nie najtrudniejsze, ale też nie błahostka. Czyż więc nie zasługuje na lajka?

Newsa o turnieju ortograficznym do szkolnej gazetki „Uczniowskie Wieści” napisze zapewne jeden z gimnazjalistów, skądinąd zwycięzca niejednego konkursu.

Autorka dyktanda: dr Iwona Perużyńska