Start arrow Sport szkolny arrow Ornitologiczny rajd rowerowy ze Szprychą - Europejskie Dni Ptaków - 12.10.2013
środa, 15 sierpień 2018
 
Menu główne
Projekty
Smart Gimnazjalista
Życie szkoły
Sport szkolny
Konkursy
Wymiana młodzieży
Wolontariat
Organizacja
e-Dziennik
Prawo szkolne
Statut
Wymagania edukacyjne
Regulaminy
Projekty edukacyjne
Inne dokumenty
Organizacje szkolne
Regulamin RR
Skład RR
Konto bankowe RR
SU - publikacje
Dokumentacja SU
O szkole ...
Motto szkoły
Patron szkoły
Inne
Galeria
Kontakt
Ornitologiczny rajd rowerowy ze Szprychą - Europejskie Dni Ptaków - 12.10.2013
Autorem jest: Wojtek Kleban   

Trasa: 93 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 12.10.2013 r.

Co roku na początku października miłośnicy ptaków w całej Europie organizują Europejskie Dni Ptaków, podczas której krajowi partnerzy światowej federacji towarzystw ochrony ptaków BirdLife International (w Polsce – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - OTOP) pragną zwrócić uwagę ludzi na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków.


Europejskie Dni Ptaków są także okazją do pożegnania wszystkich skrzydlatych przyjaciół odlatujących do ciepłych krajów. W tym roku w 34 krajach Europy i Azji odbyły się spacery i wycieczki połączone z obserwacjami ptaków. W Polsce można było wspólnie obserwować migrujące ptaki w 114 miastach. Zaplanowanych było ponad 50 wycieczek otwartych i 80 szkolnych. STR Szprycha również postanowiła przyłączyć się do obchodów święta miłośników ornitologii. Nie zabrakło również uczniów i nauczycieli z naszego gimnazjum.

Ze Słupska pojechaliśmy do Sulimic, gdzie czekała na nas grupa rowerzystów ze Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej i Pieszej „Na szlaku” ze Sławna. Stąd do punktu obserwacyjnego ptaków mieliśmy już niedaleko. Po dojechaniu do Wicie przywitano nas serdecznie i zaproszono na ornitologiczny wykład z obrączkowania i życia obozowego ptaków. Punkt obrączkowania ptaków Wicie położony jest w środku lasu, nad samym Bałtykiem, 500 metrów od plaży i zaledwie 200 metrów od jeziora Kopań.

Nasz kolega Jacek, doświadczony ornitolog, który jest zarazem Członkiem Stowarzyszenia opowiedział nam o zwyczajach ptaków, ich rozpoznawaniu i strategiach wędrówkowych, jakie podejmują. Omówił również zasady oznaczania wieku i płci, a także strategie pierzenia wybranych gatunków czy stosowanie szat pierzenia oraz lat kalendarzowych w oznaczaniu. Na koniec pokazał nam jak się obrączkuje ptaki, które jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Podczas obrączkowania ptaki są oznaczane co do gatunku i – o ile to możliwe – płci i wieku, następnie mierzone i ważone, obrączkowane, po czym wypuszczane na wolność. Wszystkie dane dotyczące osobnika są zapisywane w rejestrze. Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych, np. daty, miejsca zaobrączkowania z danymi ponownego stwierdzenia dostarcza informacji o przemieszczeniach ptaków, które pozwalają na wyznaczenie ich wędrownych szlaków, długości życia i innych aspektach ich biologii.

Pełni wiedzy po interesującej lekcji spędziliśmy czas na wspólnej biesiadzie przy ognisku. Humory dopisywały, aura również, zza chmur wyszło długo wyczekiwane słońce. Podczas biesiady odbyło się losowanie upominków wśród uczestników wyprawy. Wszystkim obdarowanym gratulujemy.

< Poprzedni   Następny >
Nowości
Popularne
© 2006 by Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4
im. Orła Białego w Słupsku


Projekt pn."Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco-doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych"