Start arrow Sport szkolny arrow Śladami bunkrów Blüchera - 27.10.2013

Trasa: 42 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 27.10.2013 r.

Większości z nas Ustka kojarzy się z portem rybackim, promenadą, plażą, słońcem, wakacjami oraz sosnowym lasem. Mało kto wie, że ta malownicza miejscowość ma ciekawą, militarną przeszłość i o mało co, zamiast kurortem, stałaby się twierdzą, gdyż w połowie lat 30-tych XX wieku Hitler planował zbudować w ówczesnym Stolpmünde jeden z ważniejszych portów handlowych III Rzeszy, który wraz z baterią miał stworzyć z kameralnego miasteczka prawdziwą wojenną twierdzę.

Część hitlerowskich budowli w Ustce przetrwała do dziś. Jakie były losy przed i powojenne Ustki, kim był tajemniczy feldmarszałek Blücher, jak wyglądały plany dalszej fortyfikacji wybrzeża? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas kolejnego rajdu rowerowego ze Szprychą „Śladami bunkrów Blüchera”, odwiedzając Twierdzę Ustka, po której tajemniczych zakamarkach oprowadził nas prawdziwy pasjonat i wysłannik historii, Pan Marcin Barnowski. Dla niego nie ma pytań bez odpowiedzi, nie istnieją tematy tabu, nie boi się nawet ducha Gebharda Leberechta von Blüchera, który podobno nocami unosi się nad maszynownią.

Po ulewnym deszczu pogoda zmieniła się o 180 stopni, tak więc do domu wracaliśmy w promieniach słońca. W drodze powrotnej nie obeszło się bez dwóch awarii, z którymi szybko i sprawnie się uporaliśmy.