Start arrow Sport szkolny arrow Śladami bunkrów Blüchera - 27.10.2013
niedziela, 23 wrzesień 2018
 
Menu główne
Projekty
Smart Gimnazjalista
Życie szkoły
Sport szkolny
Konkursy
Wymiana młodzieży
Wolontariat
Organizacja
e-Dziennik
Prawo szkolne
Statut
Wymagania edukacyjne
Regulaminy
Projekty edukacyjne
Inne dokumenty
Organizacje szkolne
Regulamin RR
Skład RR
Konto bankowe RR
SU - publikacje
Dokumentacja SU
O szkole ...
Motto szkoły
Patron szkoły
Inne
Galeria
Kontakt
Śladami bunkrów Blüchera - 27.10.2013
Autorem jest: Wojtek Kleban   

Trasa: 42 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 27.10.2013 r.

Większości z nas Ustka kojarzy się z portem rybackim, promenadą, plażą, słońcem, wakacjami oraz sosnowym lasem. Mało kto wie, że ta malownicza miejscowość ma ciekawą, militarną przeszłość i o mało co, zamiast kurortem, stałaby się twierdzą, gdyż w połowie lat 30-tych XX wieku Hitler planował zbudować w ówczesnym Stolpmünde jeden z ważniejszych portów handlowych III Rzeszy, który wraz z baterią miał stworzyć z kameralnego miasteczka prawdziwą wojenną twierdzę.


Część hitlerowskich budowli w Ustce przetrwała do dziś. Jakie były losy przed i powojenne Ustki, kim był tajemniczy feldmarszałek Blücher, jak wyglądały plany dalszej fortyfikacji wybrzeża? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas kolejnego rajdu rowerowego ze Szprychą „Śladami bunkrów Blüchera”, odwiedzając Twierdzę Ustka, po której tajemniczych zakamarkach oprowadził nas prawdziwy pasjonat i wysłannik historii, Pan Marcin Barnowski. Dla niego nie ma pytań bez odpowiedzi, nie istnieją tematy tabu, nie boi się nawet ducha Gebharda Leberechta von Blüchera, który podobno nocami unosi się nad maszynownią.

Po ulewnym deszczu pogoda zmieniła się o 180 stopni, tak więc do domu wracaliśmy w promieniach słońca. W drodze powrotnej nie obeszło się bez dwóch awarii, z którymi szybko i sprawnie się uporaliśmy.

< Poprzedni   Następny >
Nowości
Popularne
© 2006 by Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4
im. Orła Białego w Słupsku


Projekt pn."Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco-doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych"