Start arrow Sport szkolny arrow Lądem do Lipy Okręt

Trasa: 74 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 3.05.2014 r.

Maja to czas refleksji na historią Polski. Tego dnia Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej „Szprycha” w Słupsku zorganizowało rajd rowerowy wzdłuż przepięknej Doliny Słupi. Cała trasa jest doskonale oznaczona przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. Oprócz walorów przyrodniczych, jest również bogata w elektrownie wodne, które powstały na początku XX wieku i działają do dziś wytwarzając ekologiczną energię. Naszym celem była Lipa Okręt znajdująca się w Motarzynie. Jest ona świadkiem burzliwej historii na tych ziemiach, bo liczy sobie 700 lat.

Okoliczni mieszkańcy nazywają lipę okrętem, bo niegdyś jej konary z daleka tworzyły właśnie taki kształt, a ze wzgórza, na którym stoi samotnie, widać było nawet morze. Była sławna już przed wojną. Można było nawet kupić widokówkę z jej wizerunkiem! Pod lipą znajduje się grób rycerza Jana, który został rozbójnikiem. Drzewo opisują niemieckie źródła historyczne. Według nich Okręt może być jedną z najstarszych lip w Europie. Sylwetkę tego drzewa, jako jedyny obiekt przyrodniczy w powiecie słupskim, został uwieczniony w wydanej wówczas mapie obrazkowej dla szkół. Już w opisie tej mapy objaśniano rolę kulturową drzewa.

Lipa, chociaż dziś otoczona lasem, ciągle góruje nad innymi drzewami. W górnej części jej pnia znajduje się dziupla, w której przez kilka lat stała rzeźba Chrystusa Frasobliwego wykonana przez miejscowego artystę. W Motarzynie wszyscy uczestnicy mogli wymienić się uwagami na temat trasy, która okazała się wymagająca dla uczestników rajdu rowerowego. Przez sporą część trasy rowerowej utrudnieniem były piaski, które sprawiały niemałe trudności dla tych, którzy poruszali się rowerami trekkingowymi lub miejskimi o wąskich oponach. Idealnie sprawdziły się rowery górskie, dla których to wymarzony teren.

Od Dębicy Kaszubskiej pojechaliśmy „szlakiem zwiniętych torów”. Jadąc nasypem podziwialiśmy otaczające nas drzewa, które usiłują zawłaszczyć sobie ślady dawnego torowiska. Niedaleko Skarszewa Dolnego ścieżka przebiega starym mostem kolejowym wzniesionym nad rzeką Skotawa. Bogata w liczne meandry przebiega północnym skrajem Parku Doliny Słupi uchodząc do Słupi. Niczym potok górski przyspiesza pod mostem tworząc malowniczy obraz.

Trasa naszego rajdu jest perełką na tle pozostałych, dlatego też wrócimy na szlak po koniec czerwca, organizując dwudniowy rajd „Szlakiem Doliny Słupi”, na który już dziś zapraszamy.