Start arrow Sport szkolny arrow Uczniowie na rowery - Rajd do Swołowa

Trasa: 29 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 29.10.2014 r.

Uczniowie z klasy Ic, Ib, IIIa oraz Młodzieżowa Sekcji STR „Szprycha” zrealizowali już trzeci rajd rowerowy w ramach projektu Nieformalnej grupy rowerowej przy G4.

Trasa rajdu tym razem prowadziła do Krainy w Kratę, a dokładniej do Swołowa. Wieś stanowi średniowieczny układ lokacyjny w kształcie owalnicy położonej na osi wschód-zachód, wzdłuż niewielkiego strumyka tzw. Zielonej Strugi wypływającej niedaleko zabudowań wiejskich. Dzięki spiętrzeniu tego cieku wodnego utworzono pośrodku wsi w niewielkiej dolince mały staw, który przez wieki pełnił funkcje gospodarcze i rekreacyjne.

Uczniowie mogli zapoznać z bogatymi zbiorami muzeum oraz zobaczyć wnętrze chałupy wiejskiej oraz zabudowań gospodarczych. Po trudach zwiedzania na wszystkich czekał gorący posiłek, który smakował wszystkim uczestnikom rajdu rowerowego. Opiekunami imprezy byli nauczyciele – dyr. Lech Raś, Krzysztof Antonowicz, Wojciech Kleban, Adrian Borysewicz oraz Beata Moćko.

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny realizowanego poprzez zadanie „Pomorski aktywator społeczny - małe inicjatywy duże zmiany” finansowanego w ramach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.