Start arrow Sport szkolny arrow Uczniowie na rowery - Rajd Niepodległości

Trasa: 14 km

Przebieg trasy: TRASA

Termin: 12.11.2014 r.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 im Orła Białego pamiętają o Narodowym Święcie Niepodległości. 12 listopada 2014 r uczniowie klas III B i III f uczestniczyli w rajdzie rowerowym upamiętniającym 96 rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rajd zorganizowany został w ramach Projektu Grupy Nieformalnej przy G4. Opiekunami projektu są panowie Wojciech Kleban i Krzysztof Antonowicz.

Nasze spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogawędki na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozmowę prowadził pan Krzysztof Antonowicz, następnie wyruszyliśmy w naszą podróż szlakiem miejsc pamięci narodowej. Podczas naszej wyprawy odwiedziliśmy wiele miejsc przypominających o staraniach Polaków o odzyskanie niepodległości. Każdy pomnik, przy którym się zatrzymaliśmy to oddzielna historia w dziejach narodu polskiego. Podczas naszej podróży historycznej po naszym malowniczym mieście odwiedziliśmy następujące miejsca oraz ich historie:

• Tablica upamiętniająca Filie Obozu Stutthof
  • Pomnik Żołnierza Polskiego
  • Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego
  • Pomnik Jana Kilińskiego
  • Pomnik Powstańców Warszawy
  • Pomnik 24 robotników przymusowych

Tego dnia panowała piękna pogoda. Było ciepło i słonecznie i piękna polska złota jesień. W naszych sercach zagościła radość jak w sercach Polaków 96 lat temu, gdy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Akumulator Społeczny realizowanego poprzez zadanie „Pomorski aktywator społeczny - małe inicjatywy duże zmiany” finansowanego w ramach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014.