Start arrow Wymiana młodzieży arrow Piąta wymiana młodzieży z Gymnazjum Walsrode
sobota, 18 sierpień 2018
 
Menu główne
Projekty
Smart Gimnazjalista
Życie szkoły
Sport szkolny
Konkursy
Wymiana młodzieży
Wolontariat
Organizacja
e-Dziennik
Prawo szkolne
Statut
Wymagania edukacyjne
Regulaminy
Projekty edukacyjne
Inne dokumenty
Organizacje szkolne
Regulamin RR
Skład RR
Konto bankowe RR
SU - publikacje
Dokumentacja SU
O szkole ...
Motto szkoły
Patron szkoły
Inne
Galeria
Kontakt
Piąta wymiana młodzieży z Gymnazjum Walsrode
Autorem jest: Magdalena Rach   

Kliknij, a zobaczysz więcej zdjęć w galerii

Tradycją już w naszej szkole jest, że uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do przyjaciół z Niemiec. Do tej pory opiekunowie opisywali przebieg wizyty. Tym razem to uczniowie przedstawią, co zobaczyli i czego się nauczyli podczas dziesięciu dni pobytu w Walsrode.

WTOREK 14.04/ŚRODA 15.04.2015

Tego dnia 21-osobowa grupa (w tym dwóch nauczycieli: M. Rach i A. Borysewicz) o godzinie 20.00 wyjechała do Walsrode w Niemczech. Około godziny 7.00 byliśmy pod szkołą. W Mensie(stołówce szkolnej) zostaliśmy powitani przez Panią Sigrid Schmuck i Pana Sebastiana Siekmeiera. Tam poznaliśmy również naszych nowych niemieckich przyjaciół. Był to dzień, w którym nauczyciele pokazali nam wiele integrujących gier. Po szkole wszyscy mieli czas na rozpakowanie się w domach i poznanie z rodzicami goszczącymi.

[Julia]


Projekt dofinansowała:

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży


PIĄTEK 17.04.2015

Na początku rozdzielali nam projekty, które prezentowaliśmy w czasie tej wymiany. Następnie udaliśmy się do Sali od muzyki. Tam Pan Matthias Henning uczył nas tańca. Każdy włączył się do tej lekcji. Następnie pan uczył nas gry na kubkach, czyli the Cup Song. Później ciężko pracowaliśmy nad naszymi projektami.

[Sandra]

SOBOTA 18.04

W czwarty dzień wybraliśmy się do Miejsca Pamięci byłego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen

Było to powiązane z naszą wycieczką w czwartek do Bad Fallingbostel na cmentarz jeniecki, gdzie m.in. złożyliśmy kwiaty. Jedna z grup zaprezentowała projekt o Annie Frank.

NIEDZIELA 19.04

W niedzielę ok. godziny 12.00 większość z nas – tzw. „city team” spotkała się w parku nad Klostersee. Ten park stał się naszym miejscem spotkań i tam najczęściej się widywaliśmy. Nasze niemieckie koleżanki były idealnie przygotowane na nas. Miały ze sobą koce, słodycze i napoje. Większość czasu rozmawialiśmy się i śmialiśmy. Ja, Dominika, Marek, Oskar, Max, David, Tim, Sander i Freidrich ok. 16.00 poszliśmy oglądać mecz HSV Hamburg vs Werder Bremen. Potem wszyscy rozeszli się do domów.

[Kaja]

PONIEDZIAŁEK 20.04.2015

6-ego dnia wymiany pojechaliśmy do Hamburga. Zwiedziliśmy Miniatur Wunderland - największą atrakcję turystyczną miasta i jedną z najpopularniejszych w Niemczech. Na 1300 metrach kwadratowych znajduje się kilka miniaturowych światów: Szwajcaria, Lotnisko w Hamburgu, Austria, Środkowe Niemcy, Hamburg, USA, Skandynawia.

Jest to świat w ruchu. W Miniatur Wunderland jeździ ponad 900 pociągów, blisko 15 tysięcy wagonów, zamontowanych jest 3 tysiące zwrotnic. Można tu zobaczycie ponad 8 tysięcy miniaturowych samochodów, z których ponad 250 to pojazdy w ruchu. Na makietach umieszczonych jest ponad 200 tysięcy miniaturowych postaci.

Przy barierkach znajduje się ponad 150 przycisków, które uruchamiają efekty specjalne i dodatkowe akcje. Można w ten sposób włączyć między innymi: zawody traktorów w Bawarii, kolejki górskie, dźwigi, turniej rycerski.

Makieta Lotniska to największa na świecie miniatura i symulacja lotniska. Dwa terminale pasażerskie, terminal cargo, parkingi, pas startowy, 40 samolotów w ruchu, ląduje, kołuje, startuje.

Następnie jedna z grup projektowych oprowadziła na po najbardziej interesujących miejscach. Później przebyliśmy część drogi statkiem i metrem do ratusza. Pod koniec mieliśmy trochę czasu wolnego.

[Natalia, Natalia]

Kliknij, a zobaczysz więcej zdjęć w galerii

ŚRODA 22.04

W środę zaplanowana był lekcja chemii oraz tajemnicza niespodzianka dla polskich uczniów. Gdy wszyscy dotarliśmy do pracowni chemicznej i zajęliśmy miejsca rozpoczęła się lekcja chemii z p. Sigrid. Nie była to zwykła lekcja, ale praca z palnikami i ogniem. Wszystkim bardzo się podobało, aczkolwiek nie obyło się bez upomnień… Każdy z nas mógł zrobić szklane pipety nad ogniem. Wszyscy dostali DYPLOM OBSŁUGI PALNIKA…nawet Marek. Później wyszliśmy ze szkoły na nasza niespodziankę…pieczenie chleba. Każdy mógł zrobić swój własny bochenek i słodkie serduszka, bułeczki, zwierzątka…cokolwiek przyszło nam do głowy. Byliśmy bardzo zadowolenia ze swoich wypieków, niektóre zostały zjedzone tuz po upieczeniu. To był bardzo udany dzień!

[Daria]

Czwartek 23.04

Wreszcie doczekaliśmy się czwartku i pojechaliśmy do Heide-Parku. Podróż trwała zaledwie pół godziny. Kiedy dojechaliśmy i wygramoliliśmy się z busa, na miejscu było chłodno i kropił deszcz. Dwadzieścia minut czekania na bilety, …ale było warto. Weszliśmy. Obiekt – STATEK. Amazing!

Prócz biednego Marka wszyscy bawiliśmy się przednio. Kolejki, kolejki i jeszcze raz KOLEJKI. KRAKEN - robi wrażenie. Kiedy zjedziesz z tego, świat stoi dla Ciebie otworem.. Kolejny punkt – FLUG DER DäMONEN, to była najlepsza z kolejek. Jakby nie patrzeć – było cudownie. Czy słyszałeś kiedyś o COLOSSOS? To największa drewniania kolejka. To trzeba zaliczyć! Myślę, że równie fajny był LIMIT – lepiej ściągnąć buty, bo nieuniknione, ze przy tej prędkości się je straci. Prócz tych atrakcji było wiele innych. Każdy znalazł coś dla siebie. Nauczyliśmy się jednego – JAK SZYBKO SPISAĆ TESTAMENT.

[Monika]

Na koniec - w piątek naszych uczniów opanował smutek z powodu wyjazdu. Zachęcając ich do wyjazdu opowiadaliśmy, że będą chcieli tam zostać. Nie wierzyli! Zapytajcie ich teraz J

Oczy pełne łez, wspaniałe zdjęcia, upominki i uściski na pożegnanie pokazały, że w 10 dni znaleźli przyjaciół.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w wymianie: Kaji, Oskarowi, Julji, Paulinie, Dominice, Sandrze, Radkowi, Natalii A. i Natalii N., Igorowi, Maćkowi, Darii, Monice, Wiktorii, Bartkowi, Wojtkowi, Markowi, Mateuszowi i Weronice dziękujemy za odwagę, zaufanie i poczucie humoru. Pamiętajcie: Co było w Walsrode – pozostaje w Walsrode!

Magdalena Rach i Adrian Borysewicz


Artykuł z pobytu w Walsrode w języku niemieckim


< Poprzedni   Następny >
Nowości
Popularne
© 2006 by Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4
im. Orła Białego w Słupsku


Projekt pn."Smart Gimnazjalista, czyli zajęcia rozwijająco-doskonalące dla uczniów szkół gimnazjalnych"